Elkhorn Area
View by Type 
  View:

Sunday, Feb 07, 2016

Monday, Feb 8, 2016
Time Event Details
8:00am WS Spirit Day   West Side Classroom
  Disney Princess/Star Wars Dress-Up Day
2:50pm
5:30pm
Basketball - Girls Practice   Middle School Gym
  7th and 8th grade girls
3:45pm Wrestling MS:Boys Middle School Match  Lake Geneva Middle vs. Phoenix Middle @ Phoenix Middle School
6:00pm School Board Meeting   1887 Building - Board Room
8:00pm
1:36pm
WS Spirit Day  
  Disney Princess/Star Wars Dress-Up Day

Tuesday, Feb 9, 2016
Time Event Details
8:00am WS Spirit Day   West Side Classroom
  Wear your clothes backwards day
2:50pm
5:30pm
Basketball - Girls Practice   Middle School Gym
3:00pm Wrestling: JV Invitational  Beloit F J Turner, Beloit Memorial, Delavan-Darien, Mukwonago, Muskego, Union Grove, Waterford, Westosha Central, Wilmot Union vs. Badger @ Badger High School
5:30pm Basketball:Girls JV2 Game  vs. Union Grove @ Elkhorn Area High School
Gym Freshman
  Parents Night
5:30pm Basketball:Girls JV1 Game  vs. Union Grove @ Elkhorn Area High School
Gym Varsity
  Parents Night
5:30pm
6:30pm
WS PTA Meeting   West Side Library
6:00pm
7:00pm
JS PTA Meeting   Jackson - Library
6:30pm
8:00pm
MS 8th gr Moving On Planning Meeting   Middle School - Library
7:00pm Basketball:Girls Varsity Game  vs. Union Grove @ Elkhorn Area High School
Gym Varsity
  Parents Night

Wednesday, Feb 10, 2016
Time Event Details
HS Late Start  
7:00am
8:15am
Late Start (Teacher Collaboration Time)   Entire Building - High School
  During Late Start days, students may still arrive at normal time and remain in the cafeteria or lobby where they will be supervised by support staff. Drop offs ...
8:00am
3:30pm
WS Spirit Day   West Side Classroom
  Wear your pajamas's day
12:00pm
1:00pm
Destination Imagination  
  THIS OPTIONAL ENRICHMENT CLUB IS OPEN TO ALL OPTIONS STUDENTS. DI TEAMS ARE DIVIDED INTO 3 TEAMS - Rising Stars 4K – 2nd grade, Elementary Level 3rd – 5th grade...
12:00pm
1:00pm
OPTIONS DESTINATION IMAGINATION  
  THIS OPTIONAL ENRICHMENT CLUB IS OPEN TO ALL OPTIONS STUDENTS. DI TEAMS ARE DIVIDED INTO 3 TEAMS - Rising Stars 4K – 2nd grade, Elementary Level 3rd – 5th grade...
2:50pm
5:30pm
Basketball - Girls Practice   Middle School Gym

Thursday, Feb 11, 2016
Time Event Details
8:00am
3:30pm
WS Spirit Day   West Side Classroom
  Twin day! Dress like a friend!
2:01pm
2:35pm
HS FLEX time  
  FLEX time occurs every three weeks at the end of the day. During FLEX time, students will have the opportunity for re-learning, complete missing work or re-take...
2:50pm
5:30pm
Basketball - Girls Practice   Middle School Gym
6:00pm
8:00pm
TS PTA Meeting   Tibbets - Cafetorium, Tibbets - Library

Friday, Feb 12, 2016
Time Event Details
8:00am
3:30pm
WS Spirit Day   West Side Classroom
  If you are a student, dress like a teacher! If you are a teacher, dress like a student!
2:50pm
5:30pm
Basketball - Girls Practice   Middle School Gym
3:45pm Wrestling MS:Boys Middle School Conference Meet  Whitewater @ Whitewater Middle School
4:30pm Basketball:Girls JV1 Game  vs. Westosha Central @ Elkhorn Area High School
Gym Varsity
4:30pm Basketball:Boys JV1 Game  vs. Westosha Central @ Elkhorn Area High School
Gym Freshman
6:00pm Basketball:Girls Varsity Game  vs. Westosha Central @ Elkhorn Area High School
Gym Varsity
  Youth Night
6:00pm Basketball:Boys JV2 Game  vs. Westosha Central @ Elkhorn Area High School
Gym Freshman
6:00pm
8:00pm
JS PTA Family Fun Night   Jackson - Cafeteria All
6:00pm
8:00pm
MS Student Council Dance   Middle School - Cafeteria, Middle School Gym
7:30pm Basketball:Boys Varsity Game  vs. Westosha Central @ Elkhorn Area High School
Gym Varsity
7:30pm Basketball:Girls JV2 Game  vs. Westosha Central @ Elkhorn Area High School
Gym Freshman
  Youth Night

Saturday, Feb 13, 2016
Time Event Details
TBD Cheerleading: Varsity Invitational  Kettle Moraine Lutheran @ Kettle Moraine Lutheran High School
9:30am Wrestling: Varsity Regionals  vs. Badger, Beloit Memorial, Delavan-Darien, Janesville Craig, Milton, Parker, Wilmot Union @ Elkhorn Area High School
Gym All
  Weigh ins-8 am Seed meeting-8:30 am
10:00am Gymnastics: Varsity Invitational  Waterford, Grafton, Port Washington, Hartford Union, Madison Memorial, Watertown, Shorewood, Arrowhead vs. Whitefish Bay @ Whitefish Bay High School
12:00pm Basketball:Boys Varsity Reserve Game  Waterford @ Waterford High School
12:00pm Basketball:Boys Freshman B Game  Waterford @ Waterford High School
12:30pm Swimming:Boys Varsity Sectional  WIAA Tournament @ Whitefish Bay High School


Scores
Rosters