Waterford High School
Multiple-Activity Schedule    (as of 08-19-19)
 
Activity Time  Opponent  Location  Comments
Thursday, Dec 5, 2019
  Wrestling: JV1 Match 6:00PM  Away vs. Wilmot Union  Wilmot Union High School         
  Wrestling: Varsity Match 7:00PM  Away vs. Wilmot Union  Wilmot Union High School         
Saturday, Dec 7, 2019
  Wrestling: Varsity Invitational 9:30AM  Away vs. East Troy,
Baraboo,
Cedarburg,
Green Bay West,
Greenfield,
Kenosha Indian Trails,
Milton,
Mukwonago,
Oconomowoc,
Union Grove 
East Troy High School         
Thursday, Dec 12, 2019
  Wrestling: JV1 Match 6:00PM  Union Grove  Waterford High School
Gym - Main
 
       
  Wrestling: Varsity Match 7:00PM  Union Grove  Waterford High School
Gym - Main
 
       
Saturday, Dec 14, 2019
  Wrestling: JV1 Tournament 9:30AM  Away vs. West Allis Central,
Kenosha Bradford,
Living Word Lutheran,
Muskego,
Racine Case,
St. John's Northwestern Military Academy,
Badger High School,
Kettle Moraine,
Wauwatosa West,
Catholic Memorial,
Pewaukee,
Beloit Memorial,
Brookfield Central,
Brown Deer,
Greenfield,
Janesville Craig,
Mukwonago,
Waukesha North,
Waukesha South,
Whitefish Bay,
Milwaukee Madison,
South Milwaukee,
Milwaukee Lutheran,
Pius XI,
Brookfield East 
West Allis Central High School         
Dan Gaynor JV Invite | DATE/TIME: Saturday, December 14, 2019, starting at 9:30 am | COACHES MEETING: 8:15 am (First-Floor Cafeteria) | WEIGH-INS: 7:45 am (Second-Floor Wrestling Room) |
Thursday, Dec 19, 2019
  Wrestling: JV1 Match 6:00PM  Away vs. Delavan-Darien  Delavan-Darien High School         
  Wrestling: Varsity Match 7:00PM  Away vs. Delavan-Darien  Delavan-Darien High School         
Friday, Dec 20, 2019
  Wrestling: Varsity Tournament 5:00PM  Away vs. West Allis Central,
Franklin,
Watertown,
Racine Park,
St. John's Northwestern Military Academy,
Wisconsin Rapids Lincoln,
Wauwatosa West,
Germantown,
Milwaukee Hamilton,
Coleman,
Grafton,
Greenfield,
Hortonville,
Janesville Craig,
Mukwonago,
New Berlin West,
Nicolet,
Whitefish Bay,
South Milwaukee,
Milwaukee Lutheran,
Hamilton,
Janesville Parker 
West Allis Central High School         
Details on the two-day tournament DATE/TIME: Friday, Dec 20, 2019, starting at 5:00 pm and Saturday, Dec 21, 2018, starting at 9:30 am COACHES MEETING: Friday: 4:15 pm, Saturday 8:30 am (Second-Floor IMC) WEIGH-INS: Friday: 3:15 pm, Saturday: 7:45 am (Second-Floor Wrestling Room) Note: One-pound allowance LOCATION: E.H. Stech Fieldhouse (West Allis Central HS)
Saturday, Dec 21, 2019
  Wrestling: Varsity Tournament 9:00AM  Away vs. West Allis Central,
Coleman,
Franklin,
Germantown,
Grafton,
Greenfield,
Hamilton,
Hortonville,
Janesville Craig,
Janesville Parker,
Milwaukee Hamilton,
Milwaukee Lutheran,
Mukwonago,
New Berlin West,
Nicolet,
Racine Park,
South Milwaukee,
St. John's Northwestern Military Academy,
Watertown,
Wauwatosa West,
Whitefish Bay,
Whitnall,
Wisconsin Rapids Lincoln 
West Allis Central High School         
Details on the two-day tournament DATE/TIME: Friday, Dec 20, 2019, starting at 5:00 pm and Saturday, Dec 21, 2018, starting at 9:30 am COACHES MEETING: Friday: 4:15 pm, Saturday 8:30 am (Second-Floor IMC) WEIGH-INS: Friday: 3:15 pm, Saturday: 7:45 am (Second-Floor Wrestling Room) Note: One-pound allowance LOCATION: E.H. Stech Fieldhouse (West Allis Central HS)
  Wrestling: JV1 Invitational 9:00AM  Away vs. Elkhorn Area,
Badger High School,
Burlington,
Catholic Central,
Clinton,
Deerfield,
Delavan-Darien,
East Troy,
Edgerton,
Evansville,
Grafton,
Greenfield,
Homestead,
Kenosha Christian Life,
Kenosha St. Joseph,
Kenosha Tremper,
Milwaukee Pulaski,
Harold S. Vincent,
Mineral Point,
New Berlin West,
Nicolet,
Pewaukee,
Portage,
Racine Saint Catherine's,
Milwaukee Ronald Reagan,
Union Grove,
Waukesha West,
Westosha Central,
Whitewater 
Elkhorn Area High School         
Friday, Jan 3, 2020
  Wrestling: Varsity Invitational 5:15PM  Away vs. Kaukauna,
McCallie,
Burlington,
Southeast Polk,
Kasson-Mantorville,
Hartford Union,
Eden Prairie,
Simley,
Mason City,
Pewaukee,
Stoughton,
Dekalb,
DeForest,
Fennimore,
Freedom,
Mukwonago,
Two Rivers,
Warren Township,
MT. Carmel,
Aurora Christian,
St. Charles East,
Joliet (Catholic Academy),
Edwardsville,
Lockport,
Neuqua Valley,
Lyons TWP,
Platte County,
Woodland Park,
Arrowhead,
Graham,
Wrightstown,
Smithville 
Kaukauna High School         
Cheesehead Invitational - Two Day Tournament Jan. 3 and 4
Saturday, Jan 4, 2020
  Wrestling: Varsity Invitational TBD  Away vs. Kaukauna  Kaukauna High School         
Two Day Invite Jan. 3 and 4-Cheesehead
Thursday, Jan 9, 2020
  Wrestling: JV1 Match 6:00PM  Elkhorn Area  Waterford High School         
  Wrestling: Varsity Match 7:00PM  Elkhorn Area  Waterford High School
Gym - Main
 
       
Saturday, Jan 11, 2020
  Wrestling: JV1 Invitational 9:30AM  Away vs. Racine Park,
Burlington,
Catholic Central,
Franklin,
Greenfield,
Kenosha Indian Trails,
Kettle Moraine,
Martin Luther,
Milwaukee Bay View,
Milwaukee Bradley Technical,
Milwaukee Hamilton,
Milwaukee Ronald Reagan,
Mukwonago,
Muskego,
New Berlin Eisenhower,
New Berlin West,
Oak Creek,
Racine Case,
Racine Horlick,
Racine Saint Catherine's,
Shoreland Lutheran,
Union Grove,
Westosha Central 
Racine Park High School         
This is the WWCS for JV Wrestlers
Thursday, Jan 16, 2020
  Wrestling: JV1 Match 6:00PM  Burlington  Waterford High School         
  Wrestling: Varsity Match 7:00PM  Burlington  Waterford High School
Gym - Main
 
       
Saturday, Jan 18, 2020
  Wrestling: Varsity Invitational 9:30AM  Away vs. Badger High School,
Brookfield Central,
Cedarburg,
Indian Trail,
Kewaskum,
Little Chute, WI,
Marquette University,
Middleton,
Nicolet,
Oregon,
Racine Park,
Sun Prairie,
Union Grove 
Badger High School         
Thursday, Jan 23, 2020
  Wrestling: JV1 Match 6:00PM  Away vs. Westosha Central  Westosha Central High School         
  Wrestling: Varsity Match 7:00PM  Away vs. Westosha Central  Westosha Central High School         
Saturday, Jan 25, 2020
  Wrestling: Varsity Invitational 8:30AM  Away vs. Fort Atkinson,
Kenosha Tremper,
St. John's Northwestern Military Academy,
Slinger,
Pewaukee,
Sauk Prairie,
Sun Prairie,
East Troy,
Edgerton,
Janesville Craig,
Kiel,
Lomira,
Plymouth School District,
Prairie du Chien,
West Allis Nathan Hale,
Kewaskum 
Fort Atkinson High School         
Thursday, Jan 30, 2020
  Wrestling: JV1 Match 6:00PM  Badger High School  Waterford High School         
  Wrestling: Varsity Match 7:00PM  Badger High School  Waterford High School
Gym - Main
 
       
Saturday, Feb 1, 2020
  Wrestling: JV1 Conference JV1 Tournament 9:00AM  Away vs. Burlington,
Badger High School,
Delavan-Darien,
Elkhorn Area,
Union Grove,
Westosha Central,
Wilmot Union 
Burlington High School         
Saturday, Feb 8, 2020
  Wrestling: Varsity Conference Varsity Tournament 9:00AM  Away vs. Badger High School,
Burlington,
Delavan-Darien,
Elkhorn Area,
Union Grove,
Westosha Central,
Wilmot Union 
Badger High School         
The host school will provide all the necessary information prior to the event. Weigh-ins: 8:00 a.m. Matches begin at 9:00 a.m.
Saturday, Feb 22, 2020
  Wrestling: Varsity Sectional 9:00AM  Away vs. Racine Saint Catherine's,
Burlington,
Franklin,
Kenosha Bradford,
Kenosha Indian Trails,
Kenosha Tremper,
Mukwonago,
Oak Creek,
Racine Case,
Racine Horlick,
Racine Park,
South Milwaukee,
Union Grove,
Westosha Central,
Wilmot Union 
The Prairie School