Member Schools Conference Conference Champions Constitution/By-Laws
You are here: Home    
Welcome to the Southern Lakes Conference

Welcome to the Southern Lakes Conference
Winter Sports WIAA State Team and Individual Qualifiers

TEAM

Gymnastics
Division 1 BUW 2nd Place
Division 2 Elkhorn 4th Place
Division 2 Jefferson 7th Place

Boys Swimming
Division 2 Elkhorn 3rd Place
Division 1 Whitewater 19th Place
Division 2 Delavan-Darien 30th Place

Boys Basketball
Division 2 Elkhorn

Wrestling
Division 1 Burlington


Poms D2 - Waterford
Poms D2 - Burlington
Cheer Non Stunt - Elkhorn Area - STATE CHAMPIONS
Cheer Coed - Elkhorn Area - 2nd
Cheer Medium - Westosha Central - 2nd
Cheer Medium - Wilmot Union - 3rd
Cheer D2 Stunt Group - Westosha Central - STATE CHAMPIONS
Cheer D2 Stunt Group - Elkhorn Area - 2nd Place
Division 2 Westosha Central Stunt STATE CHAMPIONS
Westosha Central Medium 2nd Place
Wilmot Union Small 3rd Place
Non-Stunt Elkhorn STATE CHAMPIONS
Small Co-ed Elkhorn 2nd Place
Stunt Quad Elkhorn 2nd Place


INDIVIDUALS

Wrestling Hayden Halter Waterford State Champion 120
Daniel Stilling Elkhorn 2nd Place 138
Cooper Willis Union Grove 4th Place 106
Jaden Bird Burlington 3rd Place 113
Jake Skrundz Burlington 3rd Place 160
Cody Welker Burlington 4th Place 145
Alex Guardiola Waterford 4th Place 152
Jacob Stritesky Badger 5th Place 120
Zachary Weiler Burlington 5th Place 132
Payton Jacobson Elkhorn 6th Place 113

Boys Swimming
Hunter Johnson Elkhorn 3rd Place 100 Fly
Lucas Koepke Elkhorn 4th Place 100 Free
William Pinnow Elkhorn 5th Place 200 Free
Lucas Koepke Elkhorn 5th Place 50 Free
Willam Pinnow Elkhorn 5th Place 500 Free


Gymnastics
Maddy Bronson BUW 3rd Place Vault
Marlie Lockhart Elkhorn 3rd Place Balance Beam
Marlie Lockhart Elkhorn 4th Place Uneven Bar
Marile Lockhart Elkhorn 5th Place All-Around
Annie Murphy BUW 5th Place Balance Beam

Solo All-State Dance
Hailey Hotvedt Burlington
Katie Rummler Burlington
Carissa Rudd Westosha Central
Meranda Kuwik Wilmot
Noelle Ridolfi Wilmot
Anna Belle Cocroft Elkhorn


Fall 2018 WIAA State Qualifying teams:

Badger - Girls Golf
Badger - Girls Tennis
Burlington - Girls Volleyball STATE CHAMPIONS

Spring 2018 WIAA State Qualifying teams:

Burlington - Baseball
Burlington - Softball 2nd Place

Winter 2017-2018 WIAA State Champions

Wrestling - Hayden Halter Burlington 106lbs
Wrestling - Jarred Krattiger Waterford 182lbs

Winter 2017-2018 WIAA State Qualifying teams:

Burlington - Gymnastics - 3rd Place
Burlington - Wrestling
Elkhorn Area - Boys Swimming
Jefferson - Gymnastics - 7th Place
Westosha Central - Boys Basketball
Whitewater - Boys Swimming

Winter 2017-2018 WACPC State Qualifying
teams:

Poms D2 - Waterford - 1st
Poms D2 - Burlington - 14th
Poms Jazz D1 - Waterford - 9th
Cheer Non Stunt - Elkhorn Area - 1st
Cheer Non Stunt - Burlington - 7th
Cheer Super Small - Elkhorn Area - 1st
Cheer Super Small - Badger - 3rd
Cheer Small - Wilmot Union- 8th
Cheer Medium - Westosha Central - 1st
Cheer D2 Stunt Group - Westosha Central- 1st
Cheer D2 Stunt Group - Elkhorn Area - 2nd
Cheer All State Cheer Team - Westosha Central-
Jaden McKenna

Fall 2017 WIAA State Qualifying teams:

Badger - Girls Cross Country
Burlington - Girls Volleyball - STATE CHAMPIONS
Delavan Darien - Boys Soccer - 2nd Place

Spring 2017 WIAA State Qualifying teams:

Burlington - Baseball
Wilmot Union - Softball

Winter 2016-2017 WIAA State Qualifying teams:

Jefferson - Gymnastics - 6th Place
Waterford - Wrestling

Winter 2016-2017 WACPC State Qualifying
teams:

Pom - Burlington D2
Jazz - Waterford D2 - 3rd Place
Pom - Waterford D2 - 3rd Place
Cheer - Wilmot Union Small Group D2
Cheer - Elkhorn Area Super Small Group D2
Cheer - Westosha Central Large Group D2

Winter 2016-2017 WACPC State Champions

Cheer - Badger Medium Schools D1
Cheer - Elkhorn Area Non Stunt D2
Cheer - Westosha Central Large School D2
Cheer - Westosha Central Cheer Stunt D2

Winter 2016-2017 WIAA State Champions

Wrestling - Benji Peak Elkhorn 126lbs


Fall 2016 WIAA State Qualifying teams:

Badger/Westosha/Wilmot - Girls Swimming
Burlington - Girls Volleyball - 2nd Place
Delavan Darien - Boys Soccer - STATE
CHAMPIONS
Elkhorn - Boys Soccer - 2nd Place


Spring 2016 WIAA State Qualifying teams:

Badger - Boys Golf
Burlington - Baseball - STATE CHAMPIONS
Burlington - Girls Track Wheelchair - 2nd Place
Delavan Darien - Softball - 2nd Place
Union Grove - Softball


Winter 2015-2016 WACPC State Champions

Dance - Waterford Poms D2
Cheer - Wilmot Union Small Group D2
Cheer - Elkhorn Area Super Small Group D2
Cheer - Westosha Central Large Group D2

Fall 2015 WIAA State Qualifying teams:

Union Grove - Girls Golf

Spring 2015 WIAA State Qualifying teams:

Badger - Boys Golf - 4th Place
Burlington - Girls Track Wheelchair - 2nd Place
Westosha Central - Softball - STATE
CHAMPIONS


Winter 2014-2015 WIAA State Qualifying teams:

Burlington - Wrestling

Winter 2014-2015 WIAA State Champions

Wrestling - Josh Bird Burlington 132lbs
Wrestling - Max Fisher Waterford 145lbs
Gymnastics - Bailey Fitzpatrick Burlington Vault
Gymnastics - Bailey Fitzpatrick Burlington
Balance
Beam
Gymnastics - Molly Benavides Burlington All
Around
Cheer - Badger D1 Small School
Cheer - Westosha Central D2 Medium School


Fall 2014 WIAA State Qualifying teams:

Badger - Girls Tennis
Burlington - Girls Volleyball - Semifinalist
Delavan-Darien - Boys Soccer - STATE
CHAMPIONS
Westosha Central - Boys Cross Country
Westosha Central - Girls Cross Country - 17th
Place


 
 
School Calendars

School Websites

All Conference

Fall State Qualifiers - 2018

Winter State Qualifiers - 2018/2019

Spring State Qualifiers - 2018

Archives

SLC Directory 2018-2019

Athletic Hall of Fame






Login Here